Posjet KUD-u Horvati

U petak, 17. travnja 2015. učenici 3. i 4. razreda posjetili su Kulturno umjetničko društvo "Horvati", prisustvovali su probi Podmlatka KUD-a, ostvarujući planiranu aktivnost u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja.

(klikom na sliku otvarate fotogaleriju)

Uz male plesače, njihovu voditeljicu Snježanu Župančić Maslać i male tamburaše, dočekao nas je i predsjednik KUD-a Gordan Maslać koji nas je ukratko upoznao s djelovanjem cijelog KUD-a i radom Podmlatka.

KUD "Horvati" djeluje, neprekidno već 35 godina službeno, a neslužbeno više od 36 godina. KUD "Horvati" ubraja se među najbolja društva Zagrebačkog folklornog amaterizma. U svom dugogodišnjem radu gostovali su na mnogobrojnim manifestacijama diljem lijepe naše, ali i u inozemstvu (Njemačka, Italija, San Marino, Češka, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Bugarska…, a u mjesecu srpnju ove godine spremaju se na petodnevnu turneju u Tursku). Dobitnici su Zlatne medalje Grada Zagreba zbog iznimnog doprinosa u očuvanje kulturne baštine i običaja, te aktivnog i kvalitetnog rada s djecom. U Pomladak KUD-a i Male tamburaše uključeno je 30-ak djece u dobi od 5 do 15 godina. Pomladak i Mali tamburaši imali su mnogobrojne samostalne nastupe na kojima su ostvarili vrlo dobre rezultate. Trenutno se spremaju za smotru Zagrebačkog folklornog amaterizma.

Nakon prvog dijela probe uključili su i nas pokušavajući nas naučiti ples "Rašpu". Ni u snu nismo mislili da ples iziskuje toliku vještinu, napor i kondiciju.

Uslijedilo je upoznavanje muške i ženske narodne nošnje Horvata.

Muška nošnja sastoji se od rubače/košulje/, gač/hlača/, lajbeka/prsluka/ bogato izvezenog šujtašem i ukrasnim gumbima, škrlaka/šešira/, remena i čižem/čizama/. Rubača i gače izrađene su od domačeg platna i potpuno su bijele, ako su bile ukrašene bio je to isključivo bijeli vez ručno ili strojno vezen.

Ženska nošnja: Rubača/haljina/ na prsima ukrašena bijelim vezom, a otraga po krili šnjitana/plisirana/. Ispod rubače su se oblačile nutrešnjice/podsuknje/. Struk se opasivao pasom/širokim tvrdim pojasom koji je mogao biti u različitim bojama/. Preko pasa se vezal fertun/pregača također bogato izvezena bijelim vezom, najčešće štikana ili remana/. Na nogama su žene nosile štumfe/čarape/ i visoke kožne cipele. Prednjicu rubače kopčale su z iglicom/brošem/, a oko vrata se stavljao kraluž/bogati lančić od nekoliko nizova/ Djevojke su nosile dvije pletenice, a udane bi žene pletenice slagale u futu/punđu/ i preko njih stavljale kapicu i rubec. Rubec se mogao podvezivati pod bradu ili otraga. Rupci su mogli biti u raznim bojama vuneni, svileni, delinasti…

Osim nošnje upoznali smo i instrumente: bisernicu, brač, bugariju, kontru, bajs i violinu.

Ovaj posjet potaknuo je neke učenike na razmišljanje o mogućem uključenju u rad KUD-a.

Hvala KUD-u Horvati što nam je omogućio ovako poučne sate izvanučioničke nastave, što čuvaju i njeguju stare običaje i kulturnu baštinu i što pomažu djeci i mladima da korisno provode svoje slobodno vrijeme.

Učenici 3. i 4. razreda i njihove učiteljice Zrinka Babić i Vera Ljubić

objavio: Sanja Škrlac   datum: 24. 4. 2015.