MEĐUNARODNI DAN DJEČJIH PRAVA

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječjih prava, 20. studenoga u srijedu je u školi održana prigodna radionica na temu prava djece. Radionica je održana u četvrtom razredu. Učenici su na prigodan i zanimljiv način naučili da je Međunarodni dan dječjih prava dan kada je potpisana Konvencija o pravima djeteta; pravni dokument koji štiti djecu od raznih oblika zlouporabe, iskorištavanja, nasilja, diskriminacije i slično te govori o obvezama odraslih prema djeci. Ujedno glavni cilj Konvencije jest najbolja moguća zaštita djece. Pomoću kartica s člancima o pravima djeteta i karticama o situacijama kršenja tih prava učenici su igrali zabavnu igru memory te na taj način usvajali neka od najvažnijih prava djece. Osnovna dječja prava koja su predstavljena na radionicu su:

Prava preživljavanja - hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard;
Razvojna prava - razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet;
Prava sudjelovanja - donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama;
Prava zaštite od - zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

U završnom dijelu radionice učenici su u grupama izrađivali plakate na temu dječjih prava unutar škole i šire, a za kraj odigrali su Unicefov interaktivni kviz o dječjim pravima pod nazivom „Čovječe ispravi se“. Dječji radovi izloženi su u holu škole. Radionicu je vodila pedagoginja Martina Koret Bulugma, a radionici je prisustvovala i učiteljica Zrinka Babić. Obilježavanjem ovog dana istaknuta je potreba sustavne brige o zaštiti i promicanju dječjih prava te istaknuta odgovornost odraslih; roditelja, škole, medija, stručnjaka i vlada u provođenju istih.

Priloženi dokumenti:
Konvencija-o-pravima-djeteta.pdf (595.58 KB)

objavio: Sanja Škrlac   datum: 20. 11. 2015.