Posjet Caritasovoj „Kući ljubavi“

Jučer smo posjetili Caritasovu „Kuću ljubavi“ te donirali sokove i ponešto od hrane i odjeće za njene korisnike. Kuća Ljubavi je kuća za smještaj trudnica, majki i djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi od rođenja do treće godine života. Kuća je otvorena 1991. godine, a smještajni kapacitet je 21 dijete i 9 majki ili trudnica. Korisnici se smještaju rješenjem Centra za socijalnu skrb.  Iako je ovaj dječji dom namijenjen djeci do tri godine, kako ne bi došlo do razdvajanja braće i sestara, često su ovdje i djeca starija od tri godine. Nakon što napune tri godine i ako se do tada ne vrate u svoje obitelji, odlaze u udomiteljske obitelji ili dalje u dječje domove. U slučajevima kada djeca još nemaju ispunjene uvjete za posvajanje, odnosno njihovim roditeljima nisu oduzeta roditeljska prava, mnoga djeca nažalost ostaju u domovima do punoljetnosti. Posvajanje se događa u manjoj mjeri i još uvijek je obilježeno mnogim floskulama i rupama u zakonu i sustavu.

Majke imaju pravo ostati u Kući do godine dana starosti djeteta, a nakon toga moraju otići. Ako se ne uspiju snaći, u većini slučajeva ostavljaju svoje dijete u Kući. Većina majki su maloljetne i žrtve su svih oblika nasilja; u velikom postotku seksualnog, a neke su i same domska djeca čime se zatvara začarani krug patnje. Iz svih dijelova Hrvatske, nerijetko dolaze trudne u noći s dvije vrećice u ruci, tražeći utjehu pred vratima Kuće. U Kući dobivaju potrebni zaklon, hranu, psihološku pomoć i pomoć pri traženju posla i stana. Osim materijalnih donacija za majke i djecu, u Kući je moguće i volontirati te na taj načni pokloniti dio vremena i pažnje onima koji ga najviše trebaju.

Zahvaljujemo sestri Mirjam na toplom doček, detaljnim informacijama i na prilici upoznavanja i druženja s djecom i korisnicima Kuće.

Martina Koret Bulugma

objavio: Sanja Škrlac   datum: 20. 1. 2016.