Plavi T-box za zeleni T-shirt

Naša škola imala je čast udomiti veliki simpatični spremnik koji od prvog dana plijeni pažnju svakog prolaznika školskog hodnika.

Kako bismo se upoznali sa svrhom i pričom ovog spremnika, učenici četvrtog razreda, a ujedno i polaznici izvannastavne aktivnosti Čuvari prirode ugostili su člana socijalne zadruge Humana Nova.

Gospodin Roman predstavio nam je zadrugu i njenu plemenitu misiju. Naime, Humana Nova bavi se ponovnom upotrebom i reciklažom tekstila pritom zapošljavajući većinom osobe s invaliditetom. Uz trgovinu, rade i edukacije te surađujeu s velikim tvrtkama na raznim projektima održivog razvoja.

Jedan od takvih projekata je i suradnja s Inom d.d. iz koje je upravo i nastala ideja postavljanja prepoznatljivih plavih spremnika pod motom "Plavi T-box za zeleni T-shirt". Jedan od ciljeva projekta je zajedno s Ininim volonterima potaknuti djecu i njihove nastavnike da smanje ugljični otisak kroz edukaciju i prikupljanje nekorištene odjeće koja će se prodavati u socijalnom dućanu Humane Zagreb u Dubravi 27. Osim tekstila koji je u dobrom stanju i može ići izravno u prodavaonicu, u spremnike se može odložiti i tekstil koji će krojačice prekrojiti i iskoristiti za neki drugi odjevni ili namjenski predmet, a tekstil koji više ne može poslužiti ni u tu svrhu, poslužit će npr. kao krpa u autopraonici ili za izolaciju instalacija i slično.

Plavi spremnici posebni su i po tome što imaju ugrađen i senzor koji putem mobilne aplikacije pokazuje koliko su popunjeni te lokacije na kojima su postavljeni spremnici.

Naša škola pridružuje se njihovoj misiji stvaranja održivog razvoja, zaštiti okoliša, života i planete, a ovim putem pozivamo i vas da se pridružite i odlažete tekstil u T-box spremnik.

objavio: Kristina Mišić   datum: 17. 12. 2021.