POSJET KUĆI EUROPE I HRVATSKOM SABORU

U utorak, 22.svibnja učenici 3. i 4. razreda posjetili su Kuću Europe i Hrvatski sabor.

U prostorijama Kuće Europe učenici su pogledali međunarodnu izložbu umjetničkih radova nastalih u okviru Erasmus+ projekta Art@Heart. Radi se o izložbi s fokusom na kulturnu baštinu u izvedbi učenika iz Austrije, Francuske, Hrvatske, Slovenije i Španjolske čime se želi dodatno označiti Europsku godinu kulturne baštine koja je glavna tema ovogodišnje proslave Dana Europe. Učenici su sudjelovali  i na predavanju “Upoznajmo Europu!“ prilikom kojeg im je stručno osoblje pojasnilo što je Europska unija, kako funkcionira, što čini za građane te koji su planovi za budućnost EU-a. Nakon odslušanog predavanja, učenici su imali priliku pokazati svoje znanje i pritom se zabaviti odigravši interaktivni kviz na temu EU-a. Prepuni pozitivnih dojmova i brojnih nagrada iz Kuće Europe uputili smo se prema Hrvatskom saboru.

Obilazak Hrvatskog sabora, predstavničkog tijela građana Republike Hrvatske, započeo je ispred novinarske sobe Marije Jurić Zagorke gdje su se učenici  upoznali s mjestom na kojem saborski zastupnici daju izjave za medije. Pogledali su i repliku Baščanske ploče te su se  Glavnim stubištem uspeli do predvorja Velike vijećnice gdje se nalaze poprsja hrvatskih velikana 19. i 20. stoljeća koji su se kao saborski zastupnici zalagali za neovisnost i samostalnost hrvatske države: Stjepan Radić, Ivan Kukuljević Sakcinski, Janko Drašković, Ante Starčević, Josip Jelačić, Josip Juraj Strossmayer, Ivan Mažuranić i Josip Šokčević. Ulaskom u Dvoranu Ante Stvarčevića upoznali su se s prostorom u Hrvatskome saboru u kojem se primaju gosti Sabora i službena izaslanstva drugih parlamenata. Dvoranom dominira uljano platno koje prikazuje trenutak proglašenja našega Ustava, 22. prosinca 1990. godine. Tako su učenici naučili da je Ustav temeljni akt države, najvažniji zakon iz kojega proizlaze svi drugi zakoni. U dvorani su vidjeli i portrete svih dosadašnjih predsjednika Sabora. Obilazak se završio u Velikoj vijećnici ili Sabornici gdje se održavaju plenarne sjednice. S galerije za posjetitelje učenici su vidjeli raspored mjesta zastupnika, predsjednika Sabora, premijera i ministara u Vladi Republike Hrvatske, kada nazoče radu plenarne sjednice.

Obišli smo i kulturno-povijesne spomenike u samom centru grada Zagreba: fontanu Manduševac, kip bana Josipa Jelačića, Zagrebačku katedralu, Kamenita vrata, Crkvu svetog Marka, Banske dvore te Kulu Lotrščak.

Obavijest - BIBLIOBUS

Dragi učenici i učitelji, objavljen je novi raspored Bibliobusa. U Horvatima će stajati u srijedu 21.9. od 10.15- 11. 00 h.

Više na rasporedu u prilogu.

PROMJENA RASPOREDA BIBLIOBUSA

Dragi učenici i učitelji,

radi reorganizacije službe objavljen je novi raspored Bibliobusa. Od dana 26. siječnja na stajalištu Horvati Bibliobus stoji srijedom od 10.15 do 11 sati.

Raspored i eventualne promjene možete pratiti i na sljedećoj poveznici:

objavio: IJAN SOMI   datum: 25. 5. 2018.

Trenutno ne postoji niti jedan album.