eTwining

GREEN PRODUCTS FOR GREEN EUROPE/ ZELENI PROIZVODI ZA ZELENU EUROPU- O PROJEKTU

„Pojam „zeleni proizvodi“ namijenjen je za označavanje proizvoda i usluga sa smanjenim utjecajem na okoliš, odnosno proizvoda koji tijekom cjelokupnog životnog ciklusa  imaju  smanjeni  utjecaj  na  okoliš  i  ljudsko  zdravlje  u  odnosu  na  druge proizvode  za  istu  namjenu  i  korištenje. Zajedno s našim učenicima proizvest ćemo prave „zelene proizvode“ Neka škola postane prava tvornica „zelenih proizvoda“ koji će zajedno tvoriti jedan prepoznatljivi zeleni „brend“

Naš prošlogodišnji eko projekt rezultirao je eko deterđentom "Bio fix- jagoda mix" koji osvaja 1. nagradu u RH na natječaju „Kako postati zeleni potrošač“ pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva, obrta i poduzetništva te  HANFA-e …. Upravo ta nagrada motivirala nas je da nastavimo s projektom i ove godine i predstavimo ga ostalim školama Europe. Neki od ciljeva projekta: Prepoznavati potrebe, osmišljavati primjerena i inovativna rješenja i konkretno doprinositi zajednici u kojoj živi.

Razmišljati o budućnosti i razvijati osobnu odgovornosti prema budućim generacijama, što je preduvjet za stvaranje društva temeljenoga na održivome razvoju.

Razvijati kritičko mišljenja te osobne i društvene odgovornosti nužne za održivost.

Promišljati o uzrocima i posljedicama ljudskoga utjecaja na prirodu.

Razvijati solidarnost, empatiju prema ljudima i odgovornost prema svim živim bićima i okolišu te motivacije za djelovanje na dobrobit okoliša i svih ljudi.

Vrijednost i veličina projekta vidljiva je kroz činjenicu da zadovoljava čak 8 od 17 globalnih ciljeva održivog razvoja.( Zdravlje i dobrobit, kvalitetno obrazovanje,  održivi gradovi i održive zajednice, odgovorna potrošnja i proizvodnja, odgovor na klimatske promjene, očuvanje vodenog svijeta, očuvanje života na kopnu te partnerstvo za ciljeve)

Osim što ćemo osmisliti i proizvesti zelene proizvode, kroz projekt će učenici naučiti koristiti razne digitalne alate te osnove poduzetništva i marketinga.

Projekt provodi 15 učitelja partnera u svojim razredima. Kroz godinu ćemo obilježavati bitne dane uz razne eko akcije.

objavio: Sanja Škrlac   datum: 1. 10. 2020.