Put k suncu – natjecanje u Osnovnoj školi Ivana Merza u Zagrebu

Dr. Ivan Merz, profesor francuskog jezika i književnosti u klasičnoj gimnaziji, rođen je 16. prosinca 1896. u Banjoj Luci, a umro u Zagrebu 10. svibnja 1928. godine, od komplikacija nakon operacije usne šupljine. Umro je u bolnici, na čijem mjestu je danas osnovna škola koja nosi njegovo ime.

Nakon I. svjetskog rata, koji je utjecao na razvoj njegove pobožnosti, završava studij francuskog jezika i književnosti. Književnost je studirao u Parizu, na pariškom sveučilištu Sorbonne, kojega je 1257. utemeljio teolog Robert de Sorbonne. Po povratku u Zagreb, 1923. godine na Filozofskom fakultetu  Sveučilišta u Zagrebu, postiže doktorat na temu „Utjecaj liturgije na francuske književnike“. Tijekom života svjedočio je kršćansku vjeru, bio član Katoličkog pokreta, Omladinskog saveza i Hrvatskog Orlovskog Saveza, čiji je cilj odgoj mladeži u vjerskom, intelektualnom, moralnom i tjelesnom pogledu.

Papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim 22. lipnja 2003. godine, nakon vještačenja petorice vatikanskih liječnika koji su 2002. godine potvrdili čudesno ozdravljenje Anice Ercegović, koja je bolovala od TBC-a i ozdravila na zagovor Ivana Merza, moleći devetnice. Kongregacija za kauze svetaca prihvatila je mišljenje liječničkog konzilija. Spomendan bl. Ivana Merza je 10. svibnja, na dan njegove smrti. Već četvrtu godinu za redom u Osnovnoj školi dr. Ivana Merza u Zagrebu organizira se međunarodno najtecanje „Put k suncu“ i to u kategoriji znanja, literarnih i likovnih radova, računalnih prezentacija i igranja rukometa.

Sudionici i voditelj natjecanja p. Božidar Nagy, u OŠ Ivana Merza, u učionici koja je nekada bila bolnička soba i mjesto gdje je umro bl. Ivan Merz. Bolnički krevet se nalazio na mjestu gdje je upaljena svijeća.

Ove godine na natjecanju su sudjelovale i naše učenice VIII. razreda, Ana Mavračić i Jelena Paladinić, koje su prijavile likovni rad na temu Beatifikacija Ivana Merza, u tehnici tempere, veličine 50x70 cm i pritom osvojile 3. mjesto, među konkurentima iz Hrvatske i BiH. Svoj rad (ikonu) poslali su i štovatelji blaženika čak iz Ruske Federacije.

Rad Ane Mavračić i Jelene Paladinić: beatifikacija Ivana Merza.

Nakon službenog dijela programa, učenice su u pratnji mentora, mr. sc. Petra Smontare, posjetile baziliku Srca Isusova u kojoj se nalazi grob bl. Ivana Merza. Mes chères élèves, félicitations !

Čovjek je ovdje samo putnik, njegovo pravo određenje nije na toj zemlji, on je izabran za nešto više.

(bl. Ivan Merz)

objavio: Iva Runjavec   datum: 15. 5. 2013.

« Svibanj 2024 »